SU-1 Endoskopik Ultrasonografi Sistemine Uzmanlardan Tam Not 

 

Fujifilm’in yeni EUS sistemi olan SU-1 modeli, bir dizi etkinlik dahilinde uzmanlara tanıtıldı. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen IstEUS Kongresi’ne katılan Fujifilm, yeni EUS sistemi “SU-1”in Türkiye’deki lansmanını da İstanbul’da gerçekleştirdi. Kongreye katılan doktorlar, canlı hastalar üzerinde yapılan işlemlerde toplam 11 girişim gerçekleştirdiler. Manevra yeteneğinin yanı sıra kaliteli görüntüler sunan ve kompakt bir tasarıma sahip, yüksek performanslı bir endoskopik ultrasonografi sistemi olan SU-1, sonuçları itibariyle doktorlardan tam not aldı.

 

Aynı akşam Divan Otel’de gerçekleştirilen SU-1 lansman yemeğine de doktorların ve sektör profesyonellerinin ilgisi yüksek oldu. Fujifilm Türkiye Genel Müdürü Cengiz Metin’in açılış konuşmasının ardından Fujifilm Avrupa ekibinden ultrasonografi sistemleri aplikasyon uzmanı Andreas Kukla SU-1’le ilgili bir sunum yaptı. Görüşmelerin ardından katılımcılarla birlikte yemek yendi.

 

SU-1 HAKKINDA

SU-1 modeli, manevra yeteneğinin yanısıra kaliteli görüntüler sunan ve kompakt bir tasarıma sahip, yüksek performanslı bir endoskopik ultrasonografi sistemidir. SU-1, yeni geliştirilmiş MPU (mikro işlemci ünitesi) sayesinde yüksek performansla sinyal işlemektedir. Yeni EUS sistemi, Kontrast Uyumlu Görüntüleme, Elastografi ve Ses Hızı Düzeltmesi gibi çeşitli görüntüleme modları ile hekimlere yardımcı olmaktadır. Yeni ultrasonografi işlemcisi SU-1, kompakt bir gövde içinde yer alan özel görüntü işleme teknolojisiyle yüksek çözünürlüklü B modu da dahil olmak üzere birçok farklı görüntüleme modu ile doğru tanıyı destekleme amacını taşımaktadır.

 

Yeni ultrasonografik dalga iletim ve alım tasarımıyla SU-1, daha doğru ve etkin ultrasonografi tanılarını etkinleştirme amacıyla yüksek çözünürlüklü B-modu görüntüleri elde etmektedir. Görüntüler, enjekte edilen kontrast ajanlarından yansıyan daha uyumlu sinyalleri çıkartarak ve vurgulayarak oluşturulmakta, bu da tümörlerin ve anormal büyümelerin tespitine yardımcı olmaktadır.


Elastografi özelliğini kullanarak hekim, dokunun göreceli sertliğini, harici sıkıştırma veya iç titreşim gibi nedenlerden kaynaklanan doku deformasyonunu hesaplamak, sertlik seviyelerindeki farklılıkları da farklı renklerle göstermek suretiyle hazırlanan bir renk dağılımı haritasıyla görsel hale getirebilmektedir.